Kako bi se uklonila depresija vezana uz menopauzu, preporučuje se i psihoterapija. Najčešće se koriste dvije vrste terapije. Interpersonalna terapija temelji se na socijalnom funkcioniranju osobe i pokazuje kako promjene u međuljudskim odnosima mogu spriječiti ili potaknuti depresiju. Kognitivno-bihevioralna terapija temelji se na prepoznavanju i promjeni negativnih misli koje utječu na razvoj depresije.
Ipak, uz profesionalnu terapiju, postoji mnogo načina da sami sebi pomognete:
Potpora obitelji - pri ulasku u menopauzu žene se najčešće još brinu o vlastitoj djeci, ali i o onemoćalim roditeljima, a uz to rade i vode kućanstvo. Nemojte preuzimati sve obveze na sebe, nego iznesite svoje potrebe članovima obitelji i zadužite ih da vam pomognu.
Tjelovježba - smanjuje razinu hormona stresa kortizola, podiže samopouzdanje i razinu serotonina, koji je ključan za sprječavanje depresije. Dovoljno je vježbati tri puta tjedno po pola sata.
Prehrana - zdravi i redoviti obroci vrlo su bitni. Kalcij i vitamini B skupine mogu umanjiti simptome depresije, a trebali bi izbjegavati šećer, kofein i alkohol. Preporučuje se i smanjenje unosa masne hrane, jer je bogata kalorijama, a siromašna nutrijentima, što je u potpunoj suprotnosti s potrebama organizma. Valja povećati unos hrane koja sadrži dobre masnoće, koje štite krvožilni sustav.
Ne treba posebno napominjati da je nužno povećati unos voća i povrća, koji su siromašni kalorijama i mastima, a bogati prehrambenim vlaknima. Većina biljne hrane sadrži i fitoestrogene, tvari po strukturi i funkciji slične estrogenu, koje mogu smanjiti neke tegobe uzrokovane manjkom estrogena. Fitoestrogene sadrži soja, koja je posebno zdrava (antikarcinogeno djelovanje, snižavanje razine kolesterola), pa bi je trebalo uvesti u redovitu prehranu.
Druženje i zabava - depresivne žene često se povlače u sebe jer pogrešno misle da nisu ugodno i zabavno društvo, a osamljenost dodatno potiče depresiju. Živite li sami, posebno je važno održavati kontakt s drugim ljudima. Mnoge žene u razdoblju depresije gube sposobnost uživanja u raznim stvarima. Izbjegavanje aktivnosti koje u normalnim okolnostima usrećuju može samo pogoršati postojeće stanje, zato s njima treba nastaviti, jer će se uskoro ponovno javiti osjećaj uživanja u njima.
Izbjegavanje stresa - stres dokazano pojačava depresiju, zato treba otkriti izvore i izbjegavati ih. Treba se othrvati pritisku kako moramo biti savršeni u svemu što radimo. Netreba biti prestrog prema sebi.
Dovoljno sna - nedovoljno sna može pogoršati depresiju. Treba pripaziti da ritam sna bude ujednačen, tako da se ustaje i liježe u isto vrijeme, a nisu naodmet ni opuštajući rituali prije spavanja, kao što su topla kupka ili čitanje.
Nema komentara:
Objavi komentar