Da bi putovanje bio užitak, na neke stvari treba misliti unaprijed i dobro se pripremiti
Tijekom ljeta većina nas koristi zasluženi godišnji odmor i otputuje do neke turističke destinacije. Koliko god promjena bila potrebna i željena, ona je za organizam ipak psihički i fizički stresna. Da bismo doista uživali, na neke stvari valja misliti unaprijed i dobro se pripremiti, pa vam donosimo nekoliko praktičnih savjeta.
Po mogućnosti planirajte putovanje unaprijed.
Prije puta obvezno posjetite liječnika i stomatologa kako biste na put krenuli u dobrom zdravstvenom stanju.
Ako ste kronični bolesnik:
- Pobrinite se da ponesete svoju terapiju u količini koja će biti dostatna za planirano vrijeme odmora. Ako ste planirali duže putovanje, pobrinite se da dobijete dodatne recepte ili kratku povijest bolesti uz čitko ispisanu liječničku preporuku s generičkim imenom lijeka i dozom.
- Obavijestite liječnika o odredištu putovanja i informirajte se o mogućim zdravstvenim rizicima kojima možete biti izloženi. To vrijedi i za djecu, trudnice, dojilje te starije osobe jer su zdravstveni rizici povezani s putovanjem kod njih veći.
Prije putovanja u inozemstvo:
- Provjerite pokriva li vaše zdravstveno osiguranje troškove zdravstvenih usluga koje ćete možda trebati na putu (liječenje u slučaju bolesti ili nesreće, liječenje u bolnici i sl.). Svakako ugovorite zdravstveno osiguranje koje odgovara odredištu vašeg puta.
- Informirajte se o dostupnosti medicinske službe u zemlji u koju putujete i gdje možete dobiti liječničku pomoć.
- Zbog klimatskih i drugih osobitosti, kao i naravi puta, u nekim zemljama postoji povećana opasnost od zaraznih bolesti, a najčešće su crijevne i bolesti izazvane kontaktom sa životinjama i insektima.
- Ako putujete u daleke egzotične krajeve, raspitajte se o cijepljenju prema propisima Svjetske zdravstvene organizacije i pribavite odgovarajući dokaz o tome (naračasta knjižica cijepljenja). Putničke agencije obično vas upute na potvrde koje morate pribaviti, a ako putujete u vlastitom aranžmanu, potražite savjet u Službi za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo u pripadajućoj županiji ili Republičkom zavodu za javno zdravstvo. Informacije možete naći i na web stranici www.hzjz.hr.
- zdravstvena knjižica; potvda o dodatnom zdravstvenom osiguranju; potvrda o cijepljenju
- dovoljne količine lijekova koje trošite; dodatne recepte ili liječničku preporuku s čitko ispisanim generičkim imenom lijeka i dozom; kratku povijest bolesti
- dodatne lijekove koje će vam preporučiti liječnik, ovisno o tome kamo putujete
- antiseptički sprej za dezinfekciju rana, koji djeluje na širok spektar mikroorganizama (bakterije, gljive, viruse, protozoe), poput preparata na bazi oktenidina koji osim na koži potpuno bezbolno možete upotrijebiti i na sluznicama
- lijek protiv bolova i visoke temperature (npr. na bazi paracetamola)
- sprej protiv uboda insekata s dugotrajnim djelovanjem (npr. Pellit)
- prašak s elektrolitima za nadoknadu izgubljenih minerala u slučaju proljeva
- neki laksativ na biljnoj bazi (npr. Bekunis čaj ili dražeje)
- šumeće tablete kalcija protiv alergije (npr. Calcimed)
- sredstvo za zaštitu od sunca (npr. iz palete Avene Sun)
- naočale ili rezervne leće i dovoljnu količinu otopine za njegu (npr. Complete, Total care).
Još bi bilo dobro ponijeti:
- kutiju za prvu pomoć
- toplomjer
- sredstvo protiv kašlja (npr. Prospan šumeće tablete)
- sprej za nos s fiziološkom otopinom (npr. Nisita), osobito ako putujete avionom, i kapi za suhe oči (npr. Refresh Contacts)
- vlažne maramice za dezinfekciju (npr. Kodan maramice)
- dovoljno rezervnih pelena ako putujete s malom djecom
- ako ste u trećem tromjesečju trudnoće, trebali biste ponijeti tlakomjer za provjeru krvnog tlaka i urin test-trake za mjerenje koncentracije glukoze i proteina u mokraći.
Savjeta nikad dosta, pa za kraj još nekoliko
- Provjerite valjanost dokumenata. Ponesite sa sobom i kopije dokumenata, ali na mjestu izdvojenom od originala za slučaj da ih izgubite ili budete pokradeni.
- Na svoju prtljagu uz adresu stanovanja navedite i adresu odredišta.
- Krenite na put diskretno da biste smanjili rizik od lopova.
- Ako putujete avionom, svakako pripremite torbu s osnovnim potrepštinama za slučaj da prtljaga kasni.
- Odjenite udobnu odjeću od prirodnih materijala koja će dopustiti koži da diše (lan, pamuk,...). Tijekom dužih putovanja noge često otiču, pa je važno da i obuća bude od prirodnih materijala i dovoljno široka. Cipele s visokim potpeticama nikako ne bi trebale biti izbor za putovanje.
- Na putu je najbolje piti flaširanu vodu ili neko drugo piće (mineralna voda, sokovi, multivitaminski napitak).
- Alkoholna pića konzumirajte s oprezom, jer pospješuju dehidraciju, pogotovo na vrućini. Vozite li sami, prema važećem zakonu u Hrvatskoj alkohol je potpuno zabranjen. Ako putujete u inozemstvo, prije puta se raspitajte o njihovoj zakonskoj regulativi.
- Izbjegavajte čaj i kavu jer imaju diuretsko djelovanje, pa pospješuju gubitak tekućine. Ako ipak ne možete bez kave, odlučite se za onu bez kofeina.
- Na put ponesite hranu koja sadrži vlakna (svježe sezonsko voće i povrće), koje ujedno može poslužiti i kao osvježenje. Ako voće kupujete na putu, pobrinite se da ga dobro operete ili se odlučite za ono koje se može oguliti.
- Putujete li na udaljena mjesta i vozite sami, napravite kratak odmor najmanje svaka dva sata. Tijekom predaha priuštite si laganu akupresurnu masažu vrata, ramena i gornjih dijelova leđa ili jednostavno kratko prošetajte.
Sretan put i ugodan provod na odmoru!
Marina Gradinac, dr. med.
Nema komentara:
Objavi komentar