Osjećaj boli kod primjene waterlasea je manji ili ga uopće nema, a i tehnika rada razlikuje se od one u tradicionalnoj stomatologiji
Američka tvrtka Biolase, koja se bavi proizvodnjom medicinskih lasera, proizvela je i laser za primjenu u svakodnevnoj stomatološkoj praksi. Već je poznata njegova primjena u usnoj šupljini, ali samo na meka tkiva (sluznica, jezik). Waterlase dentalni laser dizajniran je tako da djeluje na meka, ali i na tvrda tkiva u usnoj šupljini. Za rad na tvrdim tkivima (caklina, dentin, cement, kost) waterlase koristi različite mogućnosti procesa svjetlosne apsorpcije preko vodenih kapljica. Vlastito, fleksibilno optičko vlakno i nastavak proizvode optičku energiju i atomiziranu vodu za precizno uklanjanje tvrdog tkiva. Zanimljivi su i neki tehnički podaci izlazne snage aparata:
- klasifikacija: 4. grupa lasera
- valna duljina: 2780 nm
- frekvencija: 20 Hz
- jakost struje: 8 A
- izlazna snaga: 0,25 do 6 W.
Kako bi razumjeli učinak i djelovanje waterlasea na tvrda i meka tkiva, moramo istaknuti da je osjećaj boli puno manji ili ga uopće nema, a i tehnika rada različita je od one u tradicionalnoj stomatologiji. Uklanjanje tvrdog tkiva uz pomoć hidrokinetičkih procesa ostvaruje se tzv. nedodirujućom procedurom. Laserska zraka izlazi iz radnog vrška, pada na radni dio koji za vrijeme rada hladi vodeni sprej iz glave ručnog nastavka. Radni vršak udaljen je otprilike jedan milimetar od radnog polja i ne dodiruje se s radnim poljem ni u jednoj fazi postupka. Kod mekog tkiva primjenjuje se ova, ali i druga tehnika, gdje je dopušten kontakt radnog dijela i tkiva.
Što se tiče bezbolnosti tretmana, valja napomenuti da su hidrokinetički učinak vodenog spreja na radnu površinu i primjena radnog vrška koji ne dodiruje površinu zapravo već dovoljni da osiguraju bezbolnost, uz primjenu anestezije uz pomoć lasera. U radu s laserom, primjena lokalnih i površinskih anestetika svedena je na najmanju moguću mjeru.
Indikacije za uporabu waterlase dentalnog lasera:
- karijesne lezije
- preparacije kaviteta (šupljina) od 1. do 6. razreda
- pečaćenje fisura kod djece
- endodontski tretman (u dubini zuba - od pristupa pulpnoj komori do amputacija i odstranjivanja pulpe, te obrade korijenskih kanala)
- zahvati na parodontu (kiretaža, parodontalni džepovi)
- protetski radovi (izrada krunica, veenersa i mostova)
- kirurški zahvati (na kosti, apeksu zuba, mekim tkivima zahvaćenim raznim patološkim stanjima).
Ivan Azinović, dr. stom.
Bezbolni zahvat kod zubara mi je oduvijek bio san jer često idem kod zubara. aparatić za zube
OdgovoriIzbriši