Pretraži ovaj blog

srijeda, 2. prosinca 2009.

Napredak u liječenju Alzheimerove bolesti

Istraživači koji su uspjeli poništiti znakove Alzheimerove bolesti u miševa otkrili su konkretan gen koji je uključen u nastajanje bolesti.

Gen pod imenom HDAC2 dio je obitelji gena za koje se zna da reguliraju ekspresiju gena mijenjanjem kromatina, strukture u jezgri stanice. Kad je djelovanje gena HDAC inhibirano, kromatin dopušta ostalim važnim genima da se izraze. Kad su istraživači s Massachussetskog zavoda za tehnologiju (MIT) dali sredstva za deaktivaciju HDAC2- a miševima kojima je izazvana bolest slična ljudskoj Alzheimerovoj bolesti, miševi su ponovno zadobili sposobnost izvođenja ranije naučenih, ali u međuvremenu zaboravljenih zadataka.

Štoviše, postali su sposobni učiti nove zadatke. Drugi miševi, koji su uzgojeni tako da uopće nemaju gen HDAC2, svi redom imali su povećanu sposobnost učenja. S obzirom na sposobnost inhibitora HDAC2-a da kod miševa ponište simptome Alzheimerove bolesti, istraživači vjeruju da ljudi bolesni od Alzheimera zapravo ne gube sjećanja, nego samo postaju nedostupna zbog učinaka HDAC2-a. "Ta je pojava na liniji s pojavom znanom pod nazivom fluktuirajuća sjećanja, kod koje oboljeli od demencije doživljavaju povremena razdoblja jasnog razmišljanja", izjavila je autorica istraživanja Li-Huei Tsai.

Ona i njezini kolege planiraju provjeriti bi li lijekovi korišteni kod miševa bili uspješni i kod ljudi. "Idući je korak razvoj novih selektivnih inhibitora za HDAC2 i provjera njihove djelotvornosti kod ljudskih bolesti povezanih s oštećenjem pamćenja." I druga sredstva za inhibiciju HDCA-a već se testiraju kod Huntingtonove bolesti i liječenja karcinoma.

Nema komentara:

Objavi komentar