Vjerojatno vam se već dogodilo da ste vežući cipele ili podižući svoje dijete odjednom u leđima osjetili bol - ponekad samo probadanje, ali i intenzivniju bol. Neprilagođeni, iznenadni pokreti tijela, rastezanja, oštećenja, ozljede i degenerativne promjene, samo su neki od brojnih uzroka bolova u leđima i križima koji mogu biti duljeg ili kraćeg trajanja, prigušeni ili intenzivni, locirani u jednom području ili se šire prema nogama. Obzirom da na naša leđa utječe mnogo toga (način na koji radimo, sjedimo, vozimo, jedemo ili spavamo, prekomjerna tjelesna težina, neaktivnost, itd.), nekoliko narednih savjeta dobro će nam doći ...
- Pripazite na držanje i nemojte biti pognuti. Uspravite se! Mama uvijek ima pravo kada nas uči da dobro držanje pomaže u prevenciji boli u križima. Nemarno držanje stres je za vaša leđa i doprinosi nelagodi.
- Kako sjedimo još je važnije. Pritisak na diskove između kralježaka veći je u sjedećem nego stojećem položaju. Nije slučajnost da se u najrizičniju skupinu ubrajaju upravo vozači i činovnici koji najveći dio radnog vremena provode sjedeći. Ukoliko radite u sjedećem položaju, pokušajte se što više kretati i kada je god moguće hodati. Uzmite nekoliko pauza i ustanite barem na sat vremena kako bi prošetali. Kada govorimo o sjedenju, omogućava li vam stolica pravilno držanje donjeg dijela leđađ Ako ne, u tu svrhu obavezno nabavite jastučić. Ukoliko radite na računalu, podesite si tipkovnicu i stolicu tako da su vam ruke i bedra paralelni s podom, a oči u razini monitora (leđa i noge trebali bi činiti kut od 90 stupnjeva). Ne naginjite se stalno naprijed i držite ramena prema dolje i unazad.
- Prilikom podizanja nekog tereta koristite noge, a ne leđa. Bez obzira na težinu predmeta, podižite ga ispravno. Uspravite leđa, ne savijajte se i ne podižite se kralježnicom. Sa sagnutim koljenima uzmite predmet i dignite ga do sredine tijela te ga približite što više prema sebi. Ne okrećite se! Kada spuštate predmet uvijek sagnite koljena, a nikada ne leđa.
- Kada se ustajete iz sjedećeg položaja zapamtite da također podižete težinu svoga tijela. Opet ponavljamo, koristite se nogama, dok leđa moraju ostati uspravna.
- Ukoliko patite od prekomjerne težine, shvatite da je istu važno vratiti na normalne vrijednosti. Čak i nekoliko kilograma viška stres je za vašu kralježnicu i može dovesti do tegoba i bolova.
- Nosite udobnu obuću. Ravne potpetice su za duge šetnje i hodanje, dok visoke, iako u modi, mogu dodatno naprezati kralježnicu i utjecati na njena oštećenja.
- U autu koristite jastučić ili smotani ručnik kao potporu za donji dio leđa.
- Pravilno vježbanje i fitness također su važne preventivne mjere.
Nema komentara:
Objavi komentar